کشتی فله‌بر با کمک باد محموله‌هایش را به مقصد می‌رساند

کشتی فله‌بر با کمک باد محموله‌هایش را به مقصد می‌رساند

برای نخستین بار یک کشتی فله‌بر که بخشی از انرژی خود را با نیروی باد تأمین می‌کند، سفر خود را به مقصد بندر نیوکاسل در انگلیس آغاز کرده است.

به گزارش مانا به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، این کشتی توسط شرکت باری ژاپنی Mitsui O.S.K. Lines (MOL) ساخته شده و هفته گذشته به مقصد نیوکاسل سفر خود را آغاز کرد.

مقامات بندر نیوکاسل در توئیتر در این باره نوشتند: “نخستین کشتی فله‌بری که بخشی از انرژی خود را با باد تأمین می‌کند، «شوفومارو» (Shofu Maru) نام دارد و برای نخستین بار سفر خود را آغاز کرد.”

شوفومارو دارای بادبانی از جنس فایبرگلاس است که ارتفاع آن به ۵۵ متر می‌رسد و می‌تواند ۸۰ هزارتن زغال سنگ را جابه‌جا کند.

شرکت سازنده بر اساس تست‌های اولیه پیش‌بینی می‌کند کشتی هنگام طی مسافت بین ژاپن و استرالیا ۵ درصد سوخت کمتری مصرف کند. به طور معمول کشتی ۵۰۰ هزار لیتر سوخت برای کل سفر مصرف می‌کند؛ بنابراین با در نظر گرفتن کاهش گفته شده، در این ۲۵ هزار لیتر سوخت کمتری به کار می‌رود. این نخستین کشتی حمل زغال سنگ است که با فناوری پیش‌رانش انرژی بادی حرکت می‌کند. این بخش از کشتی «ویندچلنجر» نام گرفته است.

قرار است MOL نسخه دومی از این کشتی فله‌بر را با استفاده از فناوری بادی جدید بسازد. نسخه جدید پس از ساخت و تحویل در ۲۰۲۴ میلادی می‌تواند ۶۲ هزار و ۹۰۰ DWT را حمل کند. پس از تکمیل کشتی، شرکتی به نام «ان ویوا» از آن برای انتقال پالت‌های چوبی استفاده می‌کند. DWT یا تناژ وزن مرده (Deadweight Tonnage) به مقدار جرم قابل حمل توسط یک کشتی که حمل آن برای ایمنی کشتی خطرساز نباشد گفته می‌شود.